Yağ yakan kardiyo hareketi.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Yapılan bilimsel araştırmalar gösteriyor ki, kardiyo yapmak hem yağları yakıyor hem bedene güç ve dayanıklılık sağlıyor.

İyi kardiyo egzersizleri kalp atışını artırırken  kısa süreli olsalar da kişiyi iyice terletiyor. Haftada 2-3 kez idman yapmanız için işte sizi sıkmayacak ve yağ yakmanıza yarayacak 7 iyi kardiyo hareketi:

1- İp atlama

Yapılan sayısız araştırmaya göre en etkin kardiyo egzersizlerinden biri ip atlamak. Bu araştırmalara bir örnek: 15 hafta boyunca 2 denek grubundan biri egzersizlerine ip atlamayı ekliyor. İp atlayan ekibin denge, çeviklik, dayanıklılık ve kas koordinasyonunda önemli ilerleme kaydettiği ortaya çıkıyor. Aynı zamanda bu egzersiz, özellikle beyin ve vücuttaki tüm kasları birlikte çalıştırdığı için çok değerli. Normal nabızla 30 dakika ip atlayan bir kişi, 400 kalori yakabiliyor. Özellikle göbek bölgesindeki yağlardan kurtulmak isteyenler için birebir. Ayrıca ağırlık takarak, daha farklı atlama teknikleri ve ipi daha hızlı çevirerek harcanan kaloriyi artırmak mümkün.

2- Halat idmanı

Evet, atlama ipi gibi taşınabilir ve hemen ulaşılabilir olmayabilir. Ama kilo vermede sabırsız olanlar için halatla yapılan egzersizler iyi sonuç veriyor. Crossfit egzersizlerinde karşımıza çıkan “halat” ile tek bir antrenman seansında hem kardiyo hem kuvvet antrenmanı aynı anda yapılabiliyor. Bu egzersizle kalp atışlarınızın yüksekliğine göre yüksek kalori yakımı söz konusu. Erkekler 5 dakikalık bir halat idmanında 80 kalori, kadınlar 4 dakikada 45 kaloriye kadar yakabiliyor.

Fitness people exercising with battle ropes at gym. Woman and man couple training together doing battling rope workout working out arms and cardio for crossfit exercises.

3- Gölge boksu

Evde rahatlıkla yapılacak egzersizlerden biri. Hayali yumruklar attığınız bu egzersizde 30-40 dakikada 400 kaloriden fazlasını yakabilirsiniz. Tabii bir boks torbası ya da boks yapabileceğiniz bir arkadaşınız varsa bu kalori miktarını, yüzde 30 ila 50 arasında artırmak da söz konusu. Gölge boksu özellikle karın kaslarını çalıştırmaya yarıyor. Tekmeler, dirsek vuruşları da ekleyerek daha fazla kalori yakabilirsiniz.

4- Kürek çekme

Kürek çekme egzersizi tüm vücudu çalıştırması ve kalp atışlarını hızlı artırmasıyla en iyi kardiyo hareketleri arasında haklı yerini alıyor. Tabii kürek çekmek için ya spor salonunda kürek makinesine ya da gerçekten bir kayığa ihtiyacınız var. Bu idmanla yarım saatte 400’e kadar kalori harcanıyor. Özellikle bacaklar, sırt ve bisepsler için faydalı olan bu egzersiz, kas hacmini büyütüyor, kas koordinasyonunu artırıyor.

5- 4’lü Burpee egzersizi

Burpee hareketinde, çömelme, plank, tekrar çömelme ve dikey sıçrama birbirini ardına ve hızla yapılıyor. Çeviklik ve vücut koordinasyonu sağlayan bu hareket serisini her yerde yapmak mümkün. 30 dakikada yaklaşık 355 kalori yaktıran bu idmana farklı variasyonlarda hareketler eklenebiliyor; örneğin plank yerine şınav çekilebiliyor böylece kalori yakımı da artıyor.

6- Dağ tırmanışı 

Karın kaslarını belirginleştirmede birebir olan dağ tırmanışı, en temel kardiyo hareketlerinden biri olarak biliniyor. Evde kendi başınıza yapabileceğiniz bu harekette şınav pozisyonunda, vücudunuz dümdüz durumdayken sağ ayak sol omuza ve ardından düzelerek sol ayak sağ omuza doğru getiriliyor. Yani eller, kollar ve üst beden sabit olacak şekilde bacaklarla tırmanıyorsunuz. 30 dakikada 300 ila 360 kalori yakan bu idman Burpee de olduğu gibi farklı hareket serileri eklenerek de çeşitlendirilebiliyor.

7- Kutuya yüksek sıçrama

İsminin sizi korkutmasına izin vermeyin… Spor salonlarındaki büyük kutulardan olmasına gerek yok, evde güvenli olduğundan emin olduğunuz yerden yüksek bir platformla bu hareketi yapabilirsiniz. Kendi ağırlığınızla yaptığınız bu egzersizde, squat hareketinden kutuya zıplayarak aynı şekilde squata geçerek yere atlıyorsunuz. 10 dakikada 100 kalori harcatan bu egzersiz, en güçlü kilo verdirici idmanlardan biri.

Sana en yakın kardiyo mekanları için tıkla!